در حال بارگیری...
جرثقیل-سقفی در ساخت سوله
24 دسامبر

جرثقیل سقفی در ساخت سوله

جرثقیل سقفی:

در حالت کلی از زمان قدیم از جرثقیل برای حمل وسایل سنگین استفاده می شده است.جرثقیل وسیله ای است که در انواع گوناگون و قابلیت های مختلف جهت جابجایی اجسام و اشیاء سنگین مورد استفاده قرار می گیرد. جرثقیل متشکل از یک تیر، یک قلاب و یک کابل متصل به آن می باشد که برای بلند کردن اجسام و بار ها مورد استفاده قرار می گیرد. در ساخت سوله و بسیاری از سازه های دیگر استفاده از جرثقیل سوله در چند سال اخیر رونق فراوانی داشته است و افرادی که در این کار می باشند از جرثقیل برای موا رد بسیاری استفاده می کنند. ساختار جرثقیل ها معمولا بسیار ساده و ابتدایی می باشد که شامل بازو و بدنه ای است که بازوی جرثقیل خاصیت گردش را دارد.

سوله و استفاده از جرثقیل سوله:

سوله سازه ای است که سقفی شیب دار و بدنه ای از جنس فلز فولاد دارد. در ساخت سوله معمولا از جرثقیل استفاده می شود اما در بعضی سوله ها محدودیت هایی برای استفاده از بعضی جرثقیل ها وجود دارد. در ساخت سوله بیشترین استفاده از جرثقیل ها مربوط به جرثقیل های سقفی می باشد. چرا که مزایای فراوانی داشته و فضای زیادی را درگیر نمی کند. جرثقیل های سقفی در جهت های عمودی و افقی در ساخت انبار ها و بسیاری از سوله های دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. ساختار جرثقیل های سقفی به صورتی می باشد که در دو جهت و روی دو ریل موازی و به صورت افقی و عمودی حرکت می کند. این حرکت را معمولا در شش جهت انجام می دهد. جرثقیل های سقفی از دو نوع تشکیل شده است:

  • جرثقیل های تک پل
  • جرثقیل های دو پل

جرثقیل های تک پل در ساخت هایی مورد استفاده قرار می گیرد که محدودیت فضا وجود داشته  باشد اما از جرثقیل های دو پل به دلیل ارتفاع زیادی که دارد به منظور جا به جایی در جهات افقی  و عمودی مورد استفاده قرار می گیرد.

به طور کلی استفاده از جرثقیل های سقفی در ساخت سوله پر کاربرد تر می باشد که آن هم به دلیل هزینه ی نسبتا کم و فضای محدود می باشد.

صنعت سازه های فضایی تارتن

 

دیدگاه خود را بنویسید

WordPress spam blocked by CleanTalk.